Кратки тури


Ние сме најдобрата опција за вас

Откако ќе одлучите за вашата дестинација, дозволете ни да ви помогнеме да организирате незаборавен дневен распоред.

Само со најдобрите балкански екскурзии ќе ја задоволите вашата љубобитност и ќе ги однесете дома најдобрите спомени. Сакаме да ви ги покажеме најубавите места во нашата земја.

Ако сакате вашето искуство за патување да биде повозбудливо, ние исто така можеме да ви го обезбедиме вистинскиот водич за местото што сакате да го посетите. Професионалните водичи ќе го направат вашето патување незаборавно и ќе имате можност да дознаете повеќе за посетените дестинации.Параглајдерство

Една од нашите најголеми авантури со голема доза на адреналин се летови од над 1000 метри!

Параглајдерството е различен начин на доживување на просторот околу нас, а можеби и летот под небото е токму она што лекарот го наредил за вашиот одмор. Високо активните термички воздушни струи овозможуваат околу 30 км лет и неколку часови летање во воздухот, уживајќи во фантастичната глетка на езерата и прекрасните густи шуми. Параглајдерството го промовира и регулира воздушната федерација на С.Македонија, член на Меѓународната федерација на воздушни спортови.

Лиценцираните инструктори ќе ви помогнат да ги совладате техниките на летање во тандем, што е најбрзиот и најбезбеден начин да се доживее параглајдерство за прв пат. Бидете отворени на нови пријателства и незаборавна забава. Со ДМЦ Балкан авантурата никогаш не запира, придружувајте ни се и започнете ја вашата авантура денес!Велосипедизам

Подгответе се да го подигнете адреналинот во вашите вени!

Искусните и професионални велосипедисти ќе ви ја обезбедат потребната безбедност и грижа, со лиценцирани водичи,  овластени за помош од страна на Црвениот крст и меѓународната организација Флоријан. Ние ќе ви обезбедиме силни велосипеди, заштитни кациги и ранци. Едноставно користете дневна турнеја и започнете со истражување на планините околу нашите езера, дефинитивно ќе научите како да ја чувствувате природата!Качување, пешачење и трекинг

Откријте скриени богатства!

Нашата грижа ќе ги претвори вашите соништа во незаборавна планинска авантура!

За таа цел, можеме да ви обезбедиме трекинг тури, кампување (едукативни и забавни), летни и зимски алпинискички искачувања, качување на вештачки карпи, ски-тури. Не двоумете се, почувствувајте го предизвикот!Нуркање

Откријте скриени богатства!

Нашата грижа ќе ги претвори вашите соништа во незаборавна планинска авантура!

За таа цел, можеме да ви обезбедиме трекинг тури, кампување (едукативни и забавни), летни и зимски алпинискички искачувања, качување на вештачки карпи, ски-тури. Не двоумете се, почувствувајте го предизвикот!Јавање магариња и коњи

Селска авантура!

Не е многу често во овие денови да видите дека магаре или коњ се користи како средство за превоз. Тие се користат во високите планински села дури и денес, но во нашиот регион, најмногу се користат како туристичка атракција. Ова ќе биде поинаков начин за истражување на природата. Можете да уживате во прекрасната глетка на нашите езера од височините на околината.Медицински бањи

Природата на овој регион обезбедува континуиран проток на термални води што течат во текот на целата година со постојана температура од 38 'С.

Во Дебарската котлина и околните области, можете да најдете многу медицински бањи, меѓу кои и Дебарско спа Цапа и Косоврасти, сместени покрај живописната река Радика и Дебарското Езеро. Тие се познати по своите природни минерални извори што доведоа до развој на овој регион.

Археолошките студии покажуваат дека термо-минералните води на овој крај биле користени уште од античко Римско Царство.Водици - Најголем настан во Охрид

Ајде да пливаме во јануари!

Овој христијански празник познат како „Богојавление - Водици“ е еден од најзначајните настани во православниот календар. Секоја година на 19 јануари илјадници мажи и жени, млади и стари се будат рано наутро за да бидат сведоци на овој уникатен настан, каде што голем број учесници се доволно храбри за да се подготват за кратко пливање во скоро замрзнување води, за да го преземеме предизвикот да го фатат светиот крст.OFF-ROAD тури

Со нашите неверојатни планински места за off-road возење, ние ви нудиме да доживеете нешто ново и возбудливо. веруваме дека патувањето со возила 4 × 4 е најдобриот начин да се открие вистинската и автентична С.Македонија. Тоа нуди флексибилност, безбедност, удобност и дополнителни можности при дизајнирање на вашиот одмор.

Изгубете се во неверојатните планини и уживајте во возењето низ прекрасната природа